Штајнмаер предупредува на опасноста од екстремната десница

 Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер предупреди денеска, на прославата на 40-годишнината од терористичкиот напад на Октоберфест, за опасноста од  екстремната десница во таа држава.

– Екстремно десничарските ставови со длабоко вкоренети во нашето општество, наведе Штајнмаер на комеморацијата на жртвите од терористичкиот напад на 26 септември 1980 година на фестивалот Октоберфест во Минхен, во кој загинаа 13, а беа повредени над 200 лица.

Германскиот претседател ги посочи и грешките што се повторуваат во истрагата на случаите со радикално десничарско позадина.

– Сознанието дека станува збор за атентатори со радикално десничарска позадина, честопати доаѓаше предоцна. И во некои случаи, можно е свесно да се потисне ова знаење, рече Штајнмаер.

Дури оваа година, државното Обвинителство недвосмислено го класифицираше терористичкиот напад на Октоберфест како напад со радикална десничарска позадина.

Прочитајте и...  Борисов за шпионката од својата спална соба: За 15 минути ги сними парите и златото, таа е Мата Хари

Поврзани вести

480 лицазаболени од Ковид-19 се лекуваат во Скопје, 816 во болниците низ Македонија

„Епл“ во Италија е казнет со 10 милиони евра

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска: Монетарната политика останува релаксирана за поддршка на економското закрепнување

Слободен печат

Состојба со ковид капацитетите во главниот град: За 24 часа во Скопје се хоспитализирани 38 пациенти

Слободен печат

ВИДЕО | Земјата каква што не сме ја виделе: НАСА објави забрзана снимка од создавање на тајфун

Слободен печат

СЗО: Пандемијата на коронавирусот може да предизвика дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian