Шкендија и Вардар непријатно изненадени во Велес и Тетово!

Силекс го искористи „киксот“ на шампионот во првенството и сега кратовскиот клуб се израмни со Шкендија на второто место во генералниот пласман.

Екипата на Шкендија во рамките од 22. коло во Првата македонска лига го претрпе седмиот пораз сезонава на гостувањето кај Борец со 4:2.

Велешани после првото полувреме водеа со 2:0 со головите на Радовиќ во 12. и 40. минута, а во вториот дел им се придружија уште Силва (72`) и Прелчец (78`) за неверојатни 4:0.

Тетовската екипа која го брани трофејот од минатата сезона успеа да го ублажи поразот преку Алими кој стрелаше во 80. и 90. минута од средбата.

Претходно, и Ренова направи изненадување откако на домашен терен го совлада Вардар со 2:0 во воведниот меч од неделната програма.

Двата гола за тетовци беа дело на Арѓент Гафури во деветтата и во 62. минута. За „гипсарите”, ова е трета победа во низа во пролетниот дел од сезоната и со 28 бода се моментно седми на табелата.

Прочитајте и...  За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Силекс го искористи „киксот“ на Шкендија и сега се израмни со нејзе на табелата откако минимално со погодокот на Ивановски славеше во Кратово над Македонија ЃП.

Три бода слават и играчите на Шкупи кои со 1:2 беа подобри од Струга Трим Лум. После половина час игра тимот од Чаир веќе има 0:2 благодарение на Гудиаби и Сержињо, додека Лена од белата точка го постигна единствениот гол за стружани.

Во саботата се одигра првиот дуел од лигашката рунда, Работнички ја совлада Академија Пандев и излезе од опасната зона.

1МФЛ, 22. коло, резултати –

Сабота: Работнички-Академија Пандев 1:0

Недела: Ренова-Вардар 2:0, Борец-Шкендија 4:2, Силекс-Македонија ЃП 1:0, Струга Трим Лум-Шкупи 1:2.

Табела:

1.Вардар 43 бодови
2.Шкендија 35
3.Силекс 35
4.Македонија ЃП 29
5.Академија Пандев 28
6.Шкупи 28
7.Ренова 28
8.Струга Трим Лум 25
9.Работнички 25
10.Борец 24

Прочитајте и...  Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Прочитај повеќе

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат

Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Слободен печат

Тренерот на Партизан, Милошевиќ добил шамари од „Гробарите“

Слободен печат

Ливерпул се откажа од трансферот на Вернер, нема 60 милиони евра

Слободен печат

Икарди се премисли, останува во ПСЖ

Слободен печат