Шекеринска: Само во ИЕ 5 поддржавме 4.500 фирми во овој регион и околу 60 илјади граѓани со кредитни картички

Изборната единица 5 е буквално нашата држава во мало и од аспект на проблеми и од аспект на убавини, и од аспект на етнички, и од аспект на јазички религиозен состав и заради тоа втора пат ми претставува предизвик да зборувам, да се залагам и да се борам за интересите на овие граѓани, истакна вечерва потпретседателката на СДСМ и носителка на кандидатската листа на коалицијата „Можеме” петтата изборна единица Радмила Шекеринска.

Таа нагласи дека фокусот на коалицијата и во ИЕ 5 ќе биде да и даде сериозна поддршка на економијата особено на домашните претпријатија како што тоа го правеле во изминатите 2,5 години.

– Да продолжиме да инвестираме во инфраструктурата, очекуваме еден од главните правци Кичево -Охрид да биде готов на крајот на 2021-ва, но предвидуваме дополнителни патишта и експресни патишта. И трето, многу ни е важно во овој регион да инвестираме сериозно во здравство, јавното здравство кој сега со Ковид кризата ни покажа колку е важно, потенцираше Шекеринска.

Прочитајте и...  Спасовски вети јакнење на претприемачкиот дух и креативноста кај младите

Таа посочи дека затоа веќе почнале сериозни проекти во неколку општини и тие инвестиции веќе се гледаат.

– Регионот од петка е капацитет за државата и во поглед на развој на туризмот, меѓутоа ако сакаме да развиваме нов модерен тип на туризам ни требаат и овие инвестиции во инфраструктурата, и поддршка на домашните компании, но да водиме сметка и за екологијата и за животната средина. Изборната единица 5 е единствената ИЕ во која што функционираат три Национални парка, и нашата сериозна заложба ќе ни биде да ја продолжиме инвестицијата во ваков туризам, и да ја продолжиме инвестицијата се разбира во поддршка на домашните капацитети, рече Шекеринска.

Потпретседателката на СДСМ нагласи дека само во период на Ковид кризата поддржале 4.500 фирми во тој регион, подржаале околу 60 илјади граѓани со кредитни картички, со парите кон граѓаните, истакнувајќи оти очекуваат во ИЕ 5 навистина да се решат суштинските проблеми.

Прочитајте и...  ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат закaните упатени кон новинарката Милевска

Прочитај повеќе

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција