19.8 C
Скопје

Шанса за ракометарките, женското ЕП се проширува на 24 селекции

Европското женско првенство од 2024 година ќе биде со зголемен број на учесници, од досегашните 16 ќе се прошири на 24 селекции кои ќе бидат дел од контитенталниот собир.
Оваа одлука е донесена на Извршниот комитет на ЕХФ кој исто така најави и промени во квалификациите.

Со оваа одлука се зголемува шансата женската ракометна репрезентација повторно да биде дел од ЕП. Македонија веќе седум години е отсустна од ЕП, последен настап беше на ЕП 2012 година, а постот е поголем кога станува збор за мундијалите и трае веќе 12 години (последен настап беше СП 2007 во Франција).

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар