СЕХА: Пекинг ги „лечи“ раните на Вардар!

„Црвено-црните“ ракометари денеска од 17.15 часот ги очекува нов предизвик во СЕХА Газпром лигата, гостуваат кај дебитантот кој доаѓа од Кина, екипата на Пекинг СУ.

Овој дуел ќе се игра во Загреб (Хрватска), а истиот ќе биде како подготовка пред мечот со белорускиот Брест Мешков Лигата на шампионите на 3. ноември.

Вардар во меѓувреме претрпе два високи порази во ЛШ дома од Кил и на гости кај Веспрем, дојде до привремено решение на тренерската клупа, па денешниот натпревар ќе се искористи како „рехабилитација“ и враќање на позитивната атмосфера.

Вардар во регионалното натпреварување има одиграно досега четири мечеви, со учинок од три победи и еден пораз. Македонскиот, регионален и европски шампион го доби убедливо првиот дуел на домашен терен (37:23), меч на кој шанса добија и помладите ракометари.

Прочитајте и...  Тинејџерот на Барселона влезе во историјата и си замина со такси (ФОТО)

Левото крило Димитар Димитриоски се надева дека така ќе биде и на денешниот дуел.

– На првиот натпревар во Скопје шанса добивме помладите. Не треба да сметаме дека Пекинг е аутсајдер, тие се млад тим што постојано напредува и учи од натпревар во натпревар. Верувам дека и сега ние младите ќе имаме шанса за играње и докажување. Најважно е да не го потцениме ривалот и да одиграме на нивото како и досега – рече Димитриоски.

Поврзани вести

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Модриќ: Не го потценивме Шахтјор, одигравме добро, но не беше доволно!

Слободен печат

ВИДЕО: „Рударите“ го шокираа Реал, Шахтјор славеше без девет првотимци!

Слободен печат

Остави Коментар