1 C
Скопје

Сè е подготвено за ждрепката во ЛШ, во група може да се најдат Баерн, Барса, Интер..!

Сите четири шешири се потврдени од страна на Европската фудбалска куќа (УЕФА) пред извлекувањето на групите во Лигата на шампионите закажано за 17.00 часот. Ќе бидат формирани осум групи со по четири екипи.

Во средата се дознаа сите учесници во новата сезона од најквалитетното клупско натпреварување, а потсетување дека титулата ја брани екипата на Баерн Минхен.

Многумина предвидуваат дека можно е токму баварскиот гигант да се најде во најсилната „група на смртта“ во историјата на ова натпреварување, заедно со Барселона, Интер и Марсеј.

Во група не можат да играат клубови од иста земја, а најмногу претставници во ждребот ќе имаат Шпанците, Англичаните, Италијанците и Германците, по четири, а дури три екипи ја претставуваат Русија.

Лига на шампиони (сезона 2020/21)
Шешири –

Прочитајте и...  Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

1 шешир: Баерн Минхен, Севиља, Реал Мадрид, Ливерпул, Јувентус, ПСЖ, Зенит, Порто.

2 шешир: Барселона, Атлетико Мадрид, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Шахтјор Доњецк, Борусија Дортмунд, Челси, Ајакс.

3 шешир: Динамо Киев, Салцбург, Лајпциг, Интер, Олимпијакос, Лацио, Краснодар, Аталанта.

4 шешир: Локомотив Москва, Марсеј, Клуб Бриж, Борусија Менхенгладбах, Истанбул Башакшехир, Митјиланд, Рен, Ференцварош.

Поврзани вести

ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Слободен печат

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Слободен печат

ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

Слободен печат

Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас и Наполи елиминирани од Лигата на Европа

Слободен печат

Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар