Митјиланд, Салцбург и Краснодар последни учесници во ЛШ

Со одигрувањето на реванш натреварите од последното квалификациско коло, познати се сите учесници во новото издание на Лигата на шампионите. Последни екипи кои обезбедија пласман во ЛШ се Салцбург, Краснодар и Митјиланд.

Токму данскиот шампион имаше најтешка задача вечерва и по негативата од првото полувреме од 0:1 успеа да дојде до конечен тирумф од 4:1 против Славија Прага.
Чесите уште во третата минута поведоа со голот на Олајинка, а играта во продолжението од средбата не навестуваше дека Митјиланд ќе успее да направи пресврт.

Но, се се смени во 65. минута кога Каба израмни на 1:1 за во самиот финиш да има вистинско шоу. Фудбалерот на Митјиланд во 83. минута го промаши ударот од белата точка, но судијата одлучи тој да се повтори по што Шолц не греши по втор пат. Сите дилеми околу победникот ги разреши Онјека во 89 минута кога даде гол за недостижно водство од 3:1, а точка на натпреварот стави Дрејер во судиското продолжение.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Тричковски ја продолжи голгетерската форма во Кипар

Салцбург без многу мака го завери пласманот во групната фаза, откако по победата на првиот натпревар од 2:1, сега славеше со 3:1 над Макаби Тел Авив. Човек на одлука беше Дакакој постигна два гола, третиот беше дело на Шобослаи, а почесниот стрелец за гостите беше Карзев.

Рускиот тим Краснодар по втор пат со идентични 2:1 го победува ПАОК, овој пат славеше во Солун. Мрежите мируваа се до 73. минута кога Мичалидис си постигна автогол. Надежта на ПАОК ја врати Ел Кадури четири минути подоцна, но русите експресно одговорија. Веќе во наредната 78. минута Кабеља носи водство од 1:2 и пласман во ЛШ.
Жрепката за одредување на групите во ЛШ ќе се одржи утре.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Нов кикс на Сити, Фоден го спаси Гвардиола во Лондон!

Поврзани вести

Со Хабиб во историјата си замина и дагестанската капа

Слободен печат

Поранешниот претседател на Реал Мадрид открива дека долгот на „кралевите“ изнесува неверојатни милијарда евра

Слободен печат

Мото ГП шампионот во карантин ужива со вистинска убавица, за неа изнајми и приватен авион (ФОТО)

Слободен печат

Јувентус го менува Дибала со ѕвезда на Ливерпул

Слободен печат

И Мекгрегор му честита на Хабиб

Слободен печат

„Кралот“ на октагонот, Нурмагомедов: Ова беше мојата последна борба!

Слободен печат

Остави Коментар