Санкциите од САД не го загрижуваат Ердоган

Анкара не е загрижена поради можните санкции и ќе ја продлжи операцијата „Извор на мирот” во северна Сирија, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

– Нашата цел е јасна и не се грижиме поради можните санкции. Непријателските сили во Сирија многу брзо ги губат позициите. Нашата цел е да ги потиснеме терористите 32 километри од нашата граница – рече Ердоган.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со воената операција во Сирија, соопшти државниот секретар Мајк Помпео.

– Претседателот Трамп го потпиша указот за да ја присили Турција да ја прекине својата воена офанзива во североисточна Сирија и да се согласи на примирије. Овој извршен указ на Министерството за финансии и на Стејт департментот им дава надлежности да ја разгледаат можноста за воведување санкции против физички лица, организации или лица поврзани со Владата на Турција и учесници во активности кои создаваат опасност за граѓаните или водат до натамошно поткопување на мирот, безбедноста и стабилноста во североисточна Сирија – се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Џорџ Буш: Убиството на Флојд е шокантен неуспех во борбата против расизмот

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат