Само уште седум недели го делат Ѓоковиќ од бројката 400 на врвот на АТП

Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Лидерската позиција на АТП листата и оваа недела е во сопственост на Новак Ѓоковиќ кој ја започлнува 393-та недела како најдобар тенисер во светот.

Во однос на претходната недела Ѓоковиќ загуби 250 поени и сега има 11.545, додека второпласираниот Карлос Алкараз освои 90 и со 8.625 е на втората позиција.

Зад водечката двојка следуваат Данил Медведев, Стефанос Циципас, Холгер Руне, Андреј Рубљов, Јаник Синер, Тејлор Фриц, Каспер Руд и Александар Зверев.

До крајот на годината Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот во Париз, завршниот Мастерс во Торино и Дејвис Купот. Од друга Шпанецот ја чека шансата да го симне од тронот и во овој момент игра на турнирот во Пекинг каде што го чека меч во полуфиналето.

Скок од 30 позиции за Ѓорческа: Македонската тенисерка влезе во топ 200 на ВТА листата

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот