Руската вакцина против коронавирусот е тестирана на 38 луѓе, тврдат била безбедна

Се развиваат во светот повеќе од 100 можни вакцини во обид да се запре пандемијата.

Русија планира да произведе 30 милиони дози експериментална вакцина против ковид-19 оваа година, со можност да произведе уште 170 милиони во странство, изјави за Ројтерс директорот на рускиот Фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитриев.

Првото испитување на вакцината на луѓе, кое траело месец дена и во кое учестувале 38 лица, завршило оваа недела. Научниците заклучиле дека е безбедна за употреба и дека предизвикува имунолошки одговор.

Поголемата трета фаза од испитувањето во која ќе бидат вклучени неколку илјади луѓе, треба да почне во август, изјави Дмитриев.

„Веруваме дека врз основа на сегашните резултати во Русија ќе се одобри во август, а во некои други земји во септември… што значи дека би можела да стане првата одобрена вакцина во светот“, рече тој.

Прочитајте и...  Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Се развиваат во светот повеќе од 100 можни вакцини во обид да се запре пандемијата. Најмалку два се во завршна трета фаза од испитувањето врз луѓе, покажуваат податоците на СЗО. Една развива кинески Синофарм, а друга АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд.

Производителите се занимаваат со прашањето како масовно да го зголемат производството за да ги задоволат глобалните потреби.

 

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат