Руската кралица на модата со објавата за болеста ги запрепасти сите: Ми дадоа уште 7 месеци живот!

Мирослава Дума е жената која Русија ја донесе на модната мапа на светот. Една од најмоќните и највлијателните жени во светот на модата сега ги шокираше сите со објавата дека е тешко болна.
Дума, една од првите руски блогерки на јавноста и откри сè за својата борба за живот.

Profimedia

Во објавата на Инстаграм 34-годишната Дума откри низ што поминувала последниве месеци, откако и дијагностицирале ретка болест на белите дробови и и дале само седум месеци живот.

„Беше поприлично застрашувачко кога ми го кажаа тоа, ама кога сега гледам на сето тоа, сфаќам дека последните месеци од моето опоравување веројатно беа најсреќните моменти од целиот мој живот. Одеднаш престанав да брзам и сфатив колку го сакам животот, колку е убав нашиот свет и колку сакам да останам тука, со луѓето кои ги сакам.

За првпат во животот го видов синото небо и преубавите зелени стебла, како досега да сум живеела на сосема друга планета. Се разбудив среќна само бидејќи можев да поминам уште еден ден тука. Цел живот барав одобрување од други и бев опседната од лајкови како во вистинскиот, така и во виртуелниот свет, без да сфатам дека всушност прво морам да научам да се сакам себеси.

Годините на самокритичност, сомнежи, стрес, различни диети, физички, психички и емотивно туркајќи се до крајните граници, се доведов до тоа мојот имунитет да колабира и станав многу болна. Сега сфаќам дека моите последни месеци воедно беа и најкреативни во моите 34 години живот. Успехот денес не го мерам по надворешните фактори, туку по тоа што го носам во себе.

Го мерам по своето здравје, но и по здравјето на оние кои ги сакам. Последниве две години вселената ми приреди низа случувања кои понекогаш се чинеа надреални, како смешните грешки што ги направи мојот адвокат, што ме донесе до рана дијагноза и така ми даде шанса за живот. Гледав знаци насекаде, како некој да сакаше да ми порача „не се откажувај“. Денес продолжувам да го следам својот сон и верувам дека можам да помогнам да ја спасиме нашата планета, без оглед на сè. Се надевам дека еден ден ќе можам да ви го раскажам тоа.

Она најважното: Ви благодарам на сите важни луѓе во мојот живот, ве сакам со цело срце и со цели бели дробови“, напиша Дума.

Мирослава е мажена со рускиот претприемач Алексеј Микев со кого има три деца. Откако дипломирала меѓународен бизнис, со само 26 години ја стартуваше платформата Fashion Tech Lab и стана светски познато име. Таа е голем вљубеник во модата, а многумина ја сметаат за руска кралица на стилот. На нејзиниот профил може да се забележат фотографии со светски познати личности, како Бил Гејтс и Наоми Кембел, а исто така, Мирослава е гласен поборник за климатска правда.

View this post on Instagram

❤️ @naomi

A post shared by Miroslava Duma (@miraduma) on

Прочитајте и...  Пет фризури за оваа есен: Добредојдовте назад 60-ти! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Васко Спасоски