Русија бара медицински уверенија за влез на странски државјани

Во Русија, медицинските прегледи и добивањето медицински сертификати во моментот се задолжителни само за странски работници и за добивање дозвола за престој или државјанство.

Руското Министерство за внатрешни работи има намера да им наметне обврска на сите странски државјани кои влегуваат во Русија да остават отпечатоци од прсти и да обезбедат медицински уверенија, изјави денеска Валентина Козакова, шеф на Дирекцијата на Министерството за миграција.

Таа додаде дека Дирекцијата за миграција подготвува соодветни измени на законот.

Козакова објасни дека тоа е неопходно за безбедноста на Русија заради обемот на ширење на болеста.

Во Русија, медицинските прегледи и добивањето медицински сертификати во моментот се задолжителни само за странски работници и за добивање дозвола за престој или државјанство.

Козакова вели дека една од задачите на мигрантските услуги е да се осигура дека секој странец што доаѓа на работа во Русија оди пред лекарска комисија и се здобива со лекарско уверение дека нема опасно заразно заболување.

Прочитајте и...  Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција