33.8 C
Скопје

Роналдо се враќа во клубот каде ја започна кариерата!?

Португалската ѕвезда на Јувентус сака да ја заврши својата кариера во Спортинг Лисабон, неговиот прв професионален клуб.

Како што информира португалскиот „Рекорд“, Кристијано Роналдо има намера да остане до крајот на договорот во Јувентус, односно до следното лето (30 јуни 2022 година), а потоа бесплатно се пресели во својот матичен клуб.

Неговата желба е да биде поблиску до неговото семејство, се шпекулира дека би можел да игра уште две сезони за Спортинг, односно до 2024 година, кога би се повлекол. Наводно, не е исклучено тој да ја заврши кариерата во САД, но во моментов има поголема желба да замине во Спортинг по Јувентус.

Но, се поставува прашањето дали Јуве ќе биде подготвен да му плати уште една година и потоа да му дозволи на Роналдо да замине без обештетување.

Клубот од Торино нема пари да му плати на Роналдо уште една година, а има уште помалку простор да го пушти бесплатно, па ова во моментов се чини како многу „тешка операција“.

Да потсетиме, Роналдо започна со Спортинг, од каде замина во Манчестер јунајтед во 2003 година, а подоцна играше за Реал од 2009 до 2018 година од кога е член на Јувентус.

ВИДЕО: Роналдо за шест минути му донесе пресврт на Јувентус!

Поврзани вести

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Ѓоковиќ донесе конечна одлука, ќе настапи на ОИ во Токио

Слободен печат

ВИДЕО | Мојсовски: Моја заложба е масовно враќање на младите на улиците и во спортските арени

Слободен печат

Сагата околу Халанд продолжува, сега и Баерн со силен адут влезе во трката за Норвежанецот

Слободен печат

Остави Коментар