6 C
Скопје

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Бруно Ле Мер денеска ќе ја потпише гаранцијата за заемот, соопшти Министерството за економија на Франција.

Францускиот производител на автомобили „Рено“ ќе добие пет милијарди евра државна финансиска помош во форма на загарантиран кредит за спас на своето производство и зачувување на работните места. Финансиската инјеќција денеска треба да ја потврди францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер.

– Бруно Ле Мер денеска ќе ја потпише гаранцијата за заем од пет милијарди евра за „Рено”, соопшти Министерството за економија на Франција.

Министерот „побара веднаш да се отвори социјален и технички дијалог, за да се развие индустриски проект за иднината кој ќе треба да ги гарантира, долгорочно, и по 2023 година, работните места и нивото на индустриска активност во фабриката во Мобеж”.

Прочитајте и...  Во болниците се лекуваат 1.699 болни од коронавирус, има 335 слободни кревети

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар