Ременски: Најдете еден министер кој може да растури верски обред во вонредна состојба

Да не беше полицискиот час за велигденските празници сликата ќе беше слична или иста. Собирањето на Стружани е одраз на топло-ладно реториката околу победата над пандемијата, пишува Ременски на Фејсбук.

Поранешната потпретседателка на СДСМ и на македонското Собрание, Фросина Ременски, застана во одбрана на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, во однос на синоќешните случувања во Струга.

Во продолжение прочитајте го нејзиниот статус:

„Најдете еден министер за внатрешни работи што растурил или може да растури литија или верски обред во вонредна состојба. Ниту имало, ниту ќе има!

Да не беше полицискиот час за велигденските празници сликата ќе беше слична или иста. Собирањето на Стружани е одраз на топло-ладно реториката околу победата над пандемијата.

Ако важи она народната дека, стравот лозјето го чува, тогаш за да нема вакви собирања треба друг пристап.

Личната одговорност на граѓаните падна на тестот на превенцијата во Струга, но исто така факт е дека загрозување на здравјето може да им и без вонредна состојба и без литии.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Арсовски: Сè уште немаме информација од ИЈЗ за контактите на Спасовски

Можеби статусот не е во рамка на ФБ атмосферата за „вечерното просветление за денска Струга“, но малку реалност не е на одмет. Ако на реалноста се додаде дека, практикувањето на верата е едно од правата кое не може да се ограничи во вонредна состојба (а, можеше во полициски час), тогаш пак останува да зборуваме за личната свест и одговорност на поединецот.

Кој ќе ги свика Собранието за да му ја констатира оставката на Чулев?“, пишува Ременски на Фејсбук.

Фото: Принтскрин

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар