15 C
Скопје

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Покрај задоволителната работна биографија, вашите потенцијални работодавци очекуваат и да ги покажете своите квалитети на интервју за работа. За нив е важно да видат како се однесувате во професионално опкружување и дали сте во состојба да останете смирени под притисок. Тие исто така се заинтересирани за вашите одговори на нивните прашања, но и за вашиот начин на комуникација.

За да биде полесна подготовката за следното интервју за работа, одредени реченици работодавците воопшто не сакаат да ги чујат од кандидатите кои аплицираат за позиција во нивната компанија.

Колку плата нудите?

Без оглед колку ви е важен финансискиот надоместок во вашето потенцијално работно место во иднина, препорачуваме во никој случај да не сте тој што ќе ја започне приказната за пари за време на интервјуто. Зачувајте го ова прашање за следното интервју и искористете ја првата средба со работодавачот за да се покажете во најдобро можно светло, откривајќи релевантни детали од вашата професионална биографија.

Планирам да станам претприемач

Со оваа реченица, му сигнализирате на работодавачот дека не сакате да останете во неговата компанија долго време, но исто така и дека се чувствувате најпријатно кога сте сам свој газда. Тој сигурно ќе биде импресиониран од вашата амбиција, но нема да ви даде предност кога ќе донесе одлука за вработување нов работник.

Ја напуштив претходната компанија затоа што имав лоши односи со шефот

Некои работи треба да се чуваат за себе кога ќе се најдете на интервју за работа, а тоа е особено случај со проблемите што ги имавте во претходната компанија каде што работевте. Особено е непожелно да кажувате лоши работи за вашиот поранешен шеф и колеги, дури и ако не сте одговорни за конфликтите што сте ги имале со нив.

Жалам што доцнам

Да доцните на интервју за работа е неприфатливо и создава лош прв впечаток за вас. Сепак, дури и ако случајно доцните една минута, не ги потсетувајте другите на тој факт. Имено, многу е можно вашите соговорници да не се ни свесни кога сте закажале состанок за интервју или кое точно време било кога сте пристигнале.

Мислам дека немам прашања во врска со вашата компанија

Работодавците сакаат да покажете интерес за нивната компанија. Се разбира, тие исто така сакаат да видат дека веќе сте добро информирани за тоа. Ако ве прашаат дали ве интересира нешто за нивната компанија, смислете веднаш соодветно прашање.

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар