Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

„Кралскиот“ клуб со 2:0 го совлада Алавес во 35. коло од Ла Лига и на три кола до крајот ја задржа предноста од четири бода пред големиот конкурент Барселона.

На тренерот Зинедин Зидан не му претставуваше голем проблем отсуството на капитенот Серхио Рамос кој заедно со Дани Карвахал го прескокнаа овој натпревар поради жолти картони, додека за Марсело заврши сезоната, иако првата шанса ја имаа гостите.

Во третата минута шутот на Хоселу заврши со пречката, одбиената топка ја шутна кон голот Перез но Едер Милитао од гол линијата спаси чист гол за Алавес. „Кралевите“ брзо одговорија, преку Карим Бензема кој во 11. минута успешно го реализираше пеналот.

Конечниот резултат го постави Маркос Асенсио во 50. минита.
Реал Мадрид на три кола до крајот на сезоната има 80 бода, четири повеќе од Барселона, а во наредното коло и гостува на Гранада.

Прочитајте и...  Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат