7 C
Скопје

Ракетирана американска база во Ирак

Најмалку 10 ракети денеска беа истрелани кон ирачката воена база во западен Ирак, каде се стационирани коалицициските трупи предводени од САД, рече портпаролот на коалицијата.

Ракетите ја погодија воздушната база Аин ал Асад во провинцијата Анбар во 7:20 часот, по локално време, изјави портпаролот полковник Вејн Марото. Засега не е познато дали има жртви.

Тоа беше првиот напад откако САД минатата недела извршија удари на проиранските милициски сили долж границата Ирак-Сирија.

Американскиот напад беше одговор на серија ракетни напади насочени кон американските сили, вклучително и оној што уби изведувач од Филипините, ангажиран од коалицијата, пред аеродромот во градот Ербил во северен Ирак

По тој напад, Пентагон рече дека ударот е „пропорционален воен одговор” преземен по консултација со коалициските партнери.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Д-р Исијановски: Процесот на имунизација тече одлично, расте бројот на граѓани кои сакаат да се вакцинираат

Марото рече дека ирачките безбедносни сили водат истрага за денешните ракетни напади.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар