Првата жена астронаут ќе зачекори на Месечината до 2024 - Слободен печат

Првата жена астронаут ќе зачекори на Месечината до 2024

Една од 12-те жени астронаути во НАСА ќе биде првата која ќе зачекори на Месечината до 2024 година, до кога САД најавија дека луѓе повторно ќе чекорат по лунарната површина, а НАСА соопшти дека меѓу тие луѓе ќе има и една жена.

Жените се на возраст помеѓу 40 и 54 години, од различни професии, а американската агенција ги избрала меѓу илјадници пријавени.

На почетокот НАСА регрутираше војници, мажи. Дванаесет астронаути, кои чекореа по Месечината меѓу 1969 и 1972 година, сите беа мажи. Првата жена во вселената беше Сели Рајд во 1983 година.

За враќањето на Месечината, одлука која ја донесе претседателот Доналд Трамп, НАСА вети и една жена. Четири од астронаутките би претставувале најдобра рамнотежа меѓу младоста и искуството, оценуваат експертите.

Тоа се поранешната воена пилотка на хеликоптер, Ана Меккејн, инжињерката Кристина Коч, Џесика Мер – биолог и поранешната пробна пилотка на ловец Ф/А 18, Никол Ман, која учествувала во војните во Ирак и Авганистан.

Прочитај повеќе

Терористички напад во Буркина Фасо, најмалку 36 загинати

Слободен печат

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Измените на Изборниот законик на седница пред пратениците, сè уште нема консензус меѓу партиите

Слободен печат

Ја запознавме кралицата на медот

Слободен печат

Владата го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион

Слободен печат

Законот за Агенцијата за разузнавање пратен на усвојување од пратениците

Слободен печат

Остави Коментар

five × four =

Прочитај повеќе

Швајцарската полиција уапсила руски разузнавачи во Давос

Слободен печат

По 13-часовна расправа усвои план за постапката за импичмент на Трамп

Слободен печат

Билјана Црвенковска: Денешните деца не сакаат да читаат зашто книгите се застарени

Слободен печат

Танасоски: Не влегува опасен отпад, сите гранични премини се под видео надзор

Слободен печат

Хакиран телефонот на Џеф Безос- преземена голема количина на податоци

Слободен печат

Мицковска: Тажно е Теди да живее во кафез „два на два“

Слободен печат