20.8 C
Скопје

Протест: Жителите бараат во личните карти да се „врати“ Општина Ѓорче Петров

Жителите на населбата Даме Груев во Општина Ѓорче Петров утре во 11 часот ќе организираат протест на улицата Лука Геров, кај раскрсницата до основното училиште „Страшо Пинџур“, незадоволни затоа што во нивните лични документи наместо Општина Ѓорче Петров, како живеалиште е наведено Ново Село.

– Станува збор за сложен проблем кој ни создава доста проблеми и не ја прикажува вистинската слика за местото во кое живееме. Со овој протест ќе побараме Општината Ѓорче Петров да одговори на нашите писмени барања и во координација со другите институции да најде решение на овој проблем – велат жителите во најавата на протестот.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар