Промоција на „Енциклопедија на македонски имиња“

Во книгата се опфатени 2.000 македонски имиња, а како што наведува авторот, за секое име е дадено неговото потекло, значење и толкување. Значењето, првенствено, се открива етимолошки, според зборот од каде што доаѓа името, а толкувањето, пак, е дадено кај оние имиња чии значења ја надминуваат буквалната смисла на зборот или зборовите од кои  се составени имињата. Уште една интересна работа за оваа енциклопедија, како што посочува Стефановски, е тоа што за секое име е наведена информација кога се слави именден, односно со кој светител или со кој новозаветен настан е поврзано името. Издавач на книгата е „Ми-Ан“.

Прочитајте и...  Трамп негира дека е заинтересиран да го додаде својот лик на Маунт Рашмор, но вели дека „звучи како добра идеја“

Прочитај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Слободен печат

Хајко Мас: Белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари

Слободен печат

РСБСП: Во текот на годината загинуваат 10 до 15 мотициклисти

Слободен печат

Лажна е веста од Италија дека мигранти запалиле и изеле четири кучиња

Слободен печат

Нови 18 случаи на Ковид-19 во Кичево, оздравеле пет лица

Слободен печат

Макрон: Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки во појасот Сахел во Африка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Течат преговорите за Влада зад затворени врати

Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во последната една недела

Слободен печат

Количеството на врнежи во првите 10 дена во август над декадните вредности

МИА Агенција

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат