Продолжува штрајкот во Франција, се очекува „тежок" понеделник - Слободен печат

Продолжува штрајкот во Франција, се очекува „тежок” понеделник

Сообраќајните проблеми во Франција продолжуваат и денеска откакво вчера, во четвртиот ден од штрајкот на вработените во железницата,  повеќето француски возови останаа во станиците.

Штрајкот на француските железници РАТП и париските железници СНЦФ, затвори 14 линии на метрото, со само две линии кои работат на автоматски возови без возачи.

Според француските медиуми, денеска се очекува да биде исклучително тешко.

СНЦФ ги советуваше корисниците да ги избегнуваат станиците денеска поради безбедносни причини и потенцијалот за голем метеж.

Сообраќајот на брзите метро линии во Париз, исто така, ќе биде нарушен бидејќи 10 од 16-те линии ќе останат затворени, објави француската радио станица Франс енфо.

За да се избегнат поголемите застои, обичните возила ќе им се овозможи денеска да користат жолти ленти резервирани за градски сообраќај и такси, но само на приодите кон Париз, а не и во самиот главен град.

Прочитајте и...  Законот за јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура

СНЦФ и РАТП штрајкуваат околу реформите во пензискиот систем што ги објави францускиот претседател Емануел Макрон.

Железничките синдикати, кои веруваат дека реформата предложена од Макрон нуди послаби услови за пензија и присилува одредени категории да работат подолго, изјавија дека понеделник е клучен ден, но исто така подготвени се да го продолжат штрајкот до католички Божиќ.

Прочитај повеќе

Руски министер: Земји победници од Втората светска војна денес се соочуваат со неонацизам

Слободен Печат

Утврден текстот на Предлог – законот за заштита на личните податоци

Слободен печат

Усвоен извештајот до УНЕСКО за зачувување на природното и културното наследство во Охридскиот регион

Слободен печат

Брод со над 400 мигранти доби дозвола да се закотви во Италија

Слободен печат

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Отстранет камп во Париз, евакуирани над 1.400 мигранти и бегалци

Слободен Печат

Остави Коментар

nine + 20 =

Прочитај повеќе

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат