Притворен поранешниот претседател на Еквадор, Абдала Букарам

Поранешниот претседател на Еквадор, Абдала Букарам, (68) е приведен откако полицијата упаднала во неговиот дом и пронашла пиштол и медицински материјали во рамките на пошироката истрага за корупција во текот на пандемијата на коронавирус.

Полициските иследници велат дека рацијата во куќата на Букарам била дел од поголема операција почната поради проневера во јавните болници и дека во куќата на Букарам освен пиштолот биле пронајдени уште  2.000 заштитни маски и 2.000 тестови.

Букарам беше претседател во 1996 година, но шест месеци подоцна беше разрешен од функцијата од страна на Еквадорскиот национален конгрес поради „ментална неспособност”

Прочитајте и...  Д-р Стојанов: Се повеќе млади луѓе ни заболуваат - Со кластери е полесно, но сега веќе е излезено надвор и може секој да заболи

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат