5 C
Скопје

Повеќе од 100 новозаразени со Ковид-19 во Кина, прв пат од месец април

Првпат од април оваа година во Кина се регистрирани повеќе од 100 новозаразени лица со коронавирус и тоа два дена по ред, соопшти Националната здравствена комисија.

EPA-EFE/WU HONG

Од вкупно 105 новозаразени случаи, 102 биле локално инфицирани, а Комисијата потврдила и 21 асимптоматски заразени, кои не се вбројуваат во евидентираните случаи.

Заклучно до денеска, Кина има 84,292 регистрирани, 78,974 оздравени и 4,634 починати од коронавирусот. Во моментов државата брои 684 активни случаи, од кои 6 пациенти се во криитчна состојба.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Златан на сцената на Санремо излезе со турбо фолк песна

Поврзани вести

ООН: Во Мјанмар денес беа убиени 38 лица и тоа е „најсмртоносниот“ ден од пучот

Илинка Иљоска

Снимка со дрон ги покажува сите последици од разорниот земјотрес во Грција

Илинка Иљоска

Средба на руски Сухој и два американски бомбардера над Балтикот

Слободен печат

Критички извештај на Стејт департментот: Организираниот криминал во Албанија пере пари и придонесува во корпцијата

Слободен печат

Спутник V стана „јаболко на раздорот“ во словачката влада

Слободен печат

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар