Поразот од Баерн ги отрезни „сините“: Шут-карта за осум играчи и 300 милиони евра за нови засилувања

Челси со убедливи 0:3 е поразен од Баерн Минхен во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Сопственикот на Челси, Роман Абрамович, во вторникот се увери дека „сините“ не се доволно добри како во Премиер лигата, така и во Лигата на шампионите и поради тоа ќе му дозволи на менаџерот Френк Лампард да направи комплетна реконструкција на екипата.

Лампард за следната сезона не смета на дури осум фудбалери и поради тоа „сините“ на лето ќе бидат како супермаркет.

Прв на листата за отстрел е најскапиот светски голман, Кепа кој беше платен 80 милиони евра. Лампард идната сезона нема да смета ниту на услугите на Микел Алонсо и Емерсон кои имаат понуди од Серија А, а од „Стемфорд бриџ“ ќе си заминат уште и Курт Зума, Вилијан, Педро, Оливие Жиру на кои им истекуваат договорите и се слободни да бараат нов клуб.
Исто така се очекува и заминување на Жоргињо, како и на Рос Баркли доколку пристигне вистинска понуда.

Прочитајте и...  Колку вредат најдобрите фудбалери, историско понижување за Меси и Роналдо

Што се однесува до засилувањата, едно е веќе обезбедено. Челси на Ајакс му плати 40 милиони евра за Хаким Зијех, а Абрамович на лето ќе потроши дополнителни 300 милиони евра за три екстра засилувања.

Нов играч во одбраната се очекува да биде и Бен Чилдвел од Лестер, а идеалното решение за голманската позиција, Лампард го гледа во голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак.
Последна но и најголема желба на Лампард е англискиот репрезентативец кој настапува за Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо.

Прочитај повеќе

Шалке ги моли навивачите да не си ги бараат парите за сезонските билети

Слободен печат

Садио Мане човекот со големо срце: Тешкото детство го направи одличен фудбалер и уште подобар човек (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид го следеше примерот на Барселона, им ги намали платите на фудбалерите

Слободен печат

Допингот нема да помине неказнето ниту за време на кризата

Слободен печат

Колку вредат најдобрите фудбалери, историско понижување за Меси и Роналдо

Слободен печат

Пуч во Барселона, претседателот Бартомеу ги брка непослушниците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујо Мајсторе без влакна на јазикот: Во фудбалот како да се перат пари

Слободен печат

Дракслер ја откачи девојката по 10 години и во карантин е со секс бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Слободен печат

УФЦ најде дупка во законот и ја откри локацијата каде ќе се одржуваат борбите

Слободен печат

Италијански олимпиец почина од коронавирус

Слободен печат

Лисабонските „лавови“ со нов договор за Ристовски!?

Слободен печат