Пораншениот австралиски премиер објави слика од авионска карта, го хакираа за само 45 минути

Поранешниот австралиски премиер Тони Абот е хакиран откако на Инстаграм објави слика од својата авионска карта, јавува Би Би Си.

Хакирањето се случило во март, а хакерот Алекс Хоуп вели дека неговите податоци ги открил за само 45 минути. После тоа со месеци се обидувал да стапи во контакт со Абот за да ги предупреди за нарушувањето на приватноста.

„Го имав само бројот на пасошот на Тони Абот, телефонски број и чудните пораки на Кантас за него. Единствено јас знаев што имам. Секој кој ја видел неговата објава на Инстаграм исто така може да ги земе тие податоци. Морав ова да му го објаснам на некого“, вели Хоуп.

Кантас, авиокомпанијата со која Абот патувал, ги ажурирала своите протоколи за кибер безбедност.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Арсовски: Зоран Заев го советуваат дури 23 советници, кои земаат плата над 55.000 денари

Абот објави слика од својата авионска карта за летот од Сиднеј за Токио за 21 март.

Портпаролот на Абот рече дека Хоуп го свртел вниманието на јавноста на важни работи, а Кантас вели дека проблемот е решен во јули.

„Нашиот стандарден совет до купувачите е да не ги објавуваат сликите од своите картички за влез во авионот или барем да ги скријат клучните лични податоци“, рекоа од Кантас.

 

Поврзани вести

Преспа – местото кадешто ќе го најдете својот мир

Татјана Миљовска

Османи: Амбиција на Берлинскиот процес е регионот да биде слободен и за движење на луѓе и за услуги

Слободен печат

Брнабиќ: Оваа Влада ќе има многу предизвици пред себе, посебно односите со Приштина

Слободен печат

Љубе Бoшкоски го повика Мицкоски на дебата со него

Слободен печат

МБА: Независноста и професионалноста на НБ клучни за задржување на финансиската стабилност

Слободен печат

Рејндерс: Витално е властите во Северна Македонија да го задржат нивото на посветеност кон реформите

МИА Агенција

Остави Коментар