Полицијата приведе 43-годишен маж кој пренесувал 53 мигранти - Слободен печат

Полицијата приведе 43-годишен маж кој пренесувал 53 мигранти

Кај струмичкото село Куклиш синоќа околу 19.30 часот во координација на Регионалните центри за гранични работи Југ и Исток, од слобода бил лишен Ф.С.(43) од село Дорломбос, валандовско, затоа што при преглед во товарно моторно возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 53 мигранти и тоа 37 од Авганистан, 12 од Пакистан, двајца од Индија, еден од Ирак и еден од Египет.

Од МВР денеска информираат дека Ф.С. бил приведен во СВР Струмица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава.

Мигрантите ќе бидат сместени во Прифатниот центар за странци „Гази Баба-Скопје“ и Прифатниот транзитен центар „Винојуг“-Гевгелија.

Прочитајте и...  Тројца повредени во сообраќајка кај Струмица

Прочитај повеќе

Момче чувало пиштол во автомобил

Тројца повредени во сообраќајка кај Струмица

Во судир на повеќе возила повредени три лица кај Струмица

Слободен печат

Двојно убиство при грабеж во казино на патот Скопје-Блаце

Слободен печат

Тони Јакимовски излезе од притвор

Слободен печат

Тешко повреден работник при поставување на цевковод во Булачани

Слободен печат

Остави Коментар

три + шест =

Прочитај повеќе

Возач удрил во петгодишно девојче во Пробиштип и побегнал

Слободен печат

Покренато обвинение против три лица за продажба на марихуана

Слободен печат

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Слободен печат

Инспектор бил нападнат од див превозник на граничниот премин Делчево

Слободен печат

Полицијата расчистува случаи со измамени угостители и цвеќари

Слободен печат

Мртви сопружници пронајдени во својот дом во Кратово

Слободен печат