Пофалби од Њујорк Тајмс до руската армија: Од катастрофална состојба, до машина за убивање

Русија-руска-армија-војници-војник
Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Во првите години од мандатот на Владимир Путин како руски престедател руската армијата беше ослабена, а сега таа е моќна воена сила од која се плаши остатокот од светот, пишува „Њујорк тајмс“.

Порано се бореше за одржување на подморници на Арктикот и за надминување на бунтот во Чеченија. Високи офицери порано живееле во мувлосани станови полни со стаорци. И наместо чорапи, слабо опремените војници често ги завиткуваа нозете во партали како што правеа нивните претходници, советските и војниците на царството

Рускиот арсенал изложен на денот на победата во Москва/ Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Две децении подоцна, руската армија претстави сосема поинаква борбена сила. Под водство на Владимир Путин, таа е трансформирана во модерна, софистицирана армија, способна да се распореди брзо и со смртоносни ефекти во конвенционалните конфликти, велат воените аналитичари. Има прецизно наведувачко оружје, ново уредена командна структура и добро нахранети и професионални војници. Сето ова со подршка на нуклеарното оружје кое го поседуваат во својот арсенал, пренесува Њујорк Тајмс.

 

Руска војска на Артикот Фото: Профимедиа

 

Модернизираната војска се појави како клучно оружје во надворешната политика на Путин: заземање на Крим, интервенција во Сирија, одржување на мирот меѓу Ерменија и Азербејџан и поддршка на лидерот кој е пријател на Русија во Казахстан. Тој сега е во средината на својата најамбициозна и најозлогласена операција досега: користење закани и потенцијална сила за враќање на Украина во сферата на влијание на Москва.

„Мобилноста на армијата, нејзината подготвеност и нејзината опрема се она што и овозможува на Русија да изврши притисок врз Украина и Западот“, смета, руски безбедносен аналитичар.

„Нуклеарното оружје не е доволно“, додаде тој.

Тоа е најголемата улога на Путин – да ја искористи армијата за да ја врати Русија во центарот на глобалната сцена, која ја загуби на крајот од Студената војна. Путин ја користи оваа доктрина од 2018 година, кога го искористи својот годишен говор за состојбата на нацијата за да открие ново нуклеарно оружје кое може да лета 20 пати побрзо од звукот.

Руски тенкови за време на воени вежби/ Фото EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Тенковите Т-72Б3 на границата со Украина имаат нов термички оптички систем за ноќна борба, како и наведувани проектили со двојно поголем дострел од другите тенкови, сметаат воените ексеперти
Крстосувачките ракети „Калибар“ распоредени на бродови и подморници во Црното Море и ракетите „Искандер-М“ распоредени долж границата можат да погодат цели речиси насекаде во Украина, велат тие .

Во последната деценија, руските воздухопловни сили набавиле повеќе од 1.000 нови авиони, се вели во написот на Алексеј Криворучко, заменик-министер за одбрана за 2020 година. Ова ги вклучува најнапредните ловци во земјата, СУ-35Ц, а ескадрила од овие единици е распоредена во Белорусија пред заедничките воени вежби следниот месец.

Новите способности беа очигледни во руската интервенција во Сирија во 2015 година. Не само што беа ефективни, туку и некои од американската војска се најдоа неподготвени.

Русија ја искористи војната во Сирија, велат експертите, како лабораторија за подобрување на тактиката и оружјето и за стекнување борбено искуство за повеќето свои сили.

Повеќе одговорности се делегирани на офицери од пониско ниво, степен на автономија што е во спротивност со структурата на цивилната влада во ерата на Путин. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу минатиот месец изјави дека сите команданти на копнените трупи, 92 отсто од пилотите на воздухопловните сили и 62 отсто од морнарицата имаат борбено искуство.

руска армија EPA-EFE/

И покрај сите свои достигнувања во последниве години, руската војска ја задржа критичната слабост на својот советски претходник: цивилната страна на економијата на земјата, речиси без производство на висока технологија и корпоративни инвестиции во истражување и развој. Трошоците за војската изнесуваат далеку поголем процент од бруто домашниот производ отколку во повеќето европски земји
Кога украинската армија ги собори руските извидувачки беспилотни летала, на пример, откри електроника и мотори купени од компании за беспилотни летала во Западна Европа, се вели во извештајот објавен од Conflict Armament Research, компанија со седиште во Британија, специјализирана за следење оружје.

руска армија EPA/

Аналитичарите велат дека Русија има неколку нови системи за оружје кои се создадени целосно од нула. Голем дел од нивната модернизација се состои од реновирана постара опрема.

Средствата за електронско војување на Русија, кои можат да се користат за пресретнување или прекинување на непријателските комуникации и соборување на беспилотни летала од земја, сега се верува дека се далеку подобри од американската војска, велат аналитичарите.

руска армија EPA/

Реториката на Кремљ сè повеќе ја претставува Русија како заклучена во егзистенцијален конфликт со Западот. Инвестирањето во армијата беше придружено со милитаризација на руското општество под водство на Путин, зајакнување на концептот за татковина опкружена со непријатели и можност за претстојна војна.

Сите овие настани, велат аналитичарите, му отежнуваат на Западот да го спречи Путин доколку одлучил да ја нападне Украина, .

Видео на денот