По интензивно користење, третина од западното оружје дадено на Украина, станува трајно онеспособено!

Украина артилерија EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Третина од 350-те западни хаубици пренесени во Киев станаа трајно онеспособени. Неисправностите се поврзани со премногу интензивна работа, бидејќи артилеријата на Вооружените сили на Украина истрелува 2-4 илјади гранати дневно, пишува Њујорк Тајмс во својата голема статија.

„Секој ден, украинските трупи пукаат илјадници куршуми врз руски цели, уништувајќи ја артилерија што ја снабдуваат Соединетите Американски Држави и нивните сојузници, но ова оружје се распаѓа по неколкумесечна интензивна употреба или е оштетено во жестоките битки , а десетици од овие артилериски парчиња се повлечен од бојното поле за поправка.тврдат американските и украинските власти.

Украина артилерија EPA-EFE/

Според Њујорк тајмс, третина од 350-те хаубици донирани на Киев досега не се во функција, велат претставници на американската одбрана, кои се запознаени со одбранбените потреби на Украина.

Така, замената на цевките со хаубици стана приоритет за европската команда на Пентагон, бидејќи војниците кои ги користат овие хаубици на терен не се обучени за тоа, па САД мораа да формираат база за поправка во Полска.

Украина артилерија EPA-EFE/

„Њујорк тајмс“ тврди дека артилериските парчиња од Запад дошле како спас во вистински момент за украинските војници кога им снемала муниција за хаубици останати од Советскиот Сојуз, а сега обезбедувањето муниција од Запад станало клучно.

Кога беше основана базата за поправка во Полска, воопшто не се зборуваше за тоа. Поправките започнаа во последниве месеци, додека вистинската состојба на украинското оружје моментално е тајна меѓу американските официјални лица и тие одбиваат да зборуваат за вистинската состојба со резервите на оружје и муниција.

Кога муницијата за топовите од советската ера на Украина, кои испукуваат гранати од 152 милиметри, се потрошија набргу по инвазијата, хаубиците со гранати од 155 милиметри стандардни за НАТО армиите, станаа едно од најважните оружја на Украина

Украина артилерија EPA-EFE/

.
Пентагон во Украина испрати 142 хаубици М777 , што е доволно за опремување на околу осум баталјони, според најновиот извештај за американската воена помош за Украина. Украинските трупи ги користеа за напад, за гаѓање командни пунктови со мал број прецизно наведувани гранати, па дури и за поставување на мали противтенковски мински полиња.

Украина артилерија EPA-EFE/

Соединетите Држави испорачаа стотици илјади гранати од 155 мм во Украина и се обврзаа да обезбедат речиси милион гранати од својот инвентар и приватната индустрија.

Откако ќе пристигнат оштетените хаубици во Полска, екипите за одржување можат да ги заменат оштетените цевки и да вршат други поправки. Украинските власти побараа пунктовите за одржување и порпавка на оружјето да биде сместено поблиску до линиите на фронтот за да може оружјето да биде вратено во борба што е можно поскоро.

Работата на хаубиците е надгледувана од американската европска команда во Штутгарт, Германија, но наскоро би можела да потпадне под нова команда која ќе се фокусира на обука и опремување на украинските војници.

Украина артилерија EPA-EFE/

Природата на артилериските дуели, во кои украинските единици често пукаат од екстремно долги растојанија за да ги попречат руските контранапади, им става дополнителен терет на хаубиците. Поголемите погонски полнења потребни за ова произведуваат многу повеќе топлина и доведуваат до побрзо трошење на цевката на артилериското оружје.

Во моментов, украинските сили истрелуваат од 2.000 до 4.000 артилериски гранати дневно, број што често го надминуваат Русите. Со текот на времето, тоа темпо им создаде проблеми на украинските војници кои ги користеа хаубиците М777, како што се гранати кои не одеа толку далеку или прецизно, наведуваат воени експерти за „Њујорк тајмс“

Видео на денот