Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Фудбалерите на Лајпциг како гости ја остварија најубедливата победа во 23. коло од Бундеслигата.

Лајпциг ја продолжува трката со Баерн Минхен за титулата во Бундеслигата, откако во дербито на колото како гостин со 0:5 го декласира Шалке.
Гостите уште во првата минута поведоа преку Марсел Сабицер кој со удар од 20 метри го матира домашниот голман.

Фудбалерите на Лајпциг беа доминантни на теренот, ја контролираа играта и го диктираа темпото, но вториот гол го постигнаа во 61. минута преку Тимо Вернер.


Третиот гол го постигна Хакштенберг само седум минути подоцна зголеми на 3:0. Последните два гола паднаа во финишот за убедлив триумф по кој Лајпциг има само еден бод заостаток зад лидерот Баерн Минхен.

Ерлинг Халанд не престанува да ги тероризира противничките голмани. По двата гола кои го постигна во средата против ПСЖ, денеска Халанд му даде гол на Вердер. Дормунд славеше со 0:2 против Вердер, а Халанд го постигна вториот гол, додека првиот беше дело на Дан Загаду.

Прочитајте и...  На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Резултати:
Борусија М. – Хофенхајм 1:1
Фрајбург – Дортуна 0:2
Херта – Келн 0:5
Вердер – Борусија Д. 0:2
Шалке – Лајпциг 0:5
Баерн – Падерборн 3:2

Прочитај повеќе

Наместо во пензија, Лук Абало за „бум“ на ракометниот пазар

Слободен печат

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

„Карамелите“ ќе купувaат од Интер!?

Слободен печат

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат