Песков: Русија и САД ќе продолжат да соработуваат во борбата против Ковид-19

Путин и Трамп телефонски разговараа вчера, кога изразија загриженост поради масовното ширење на болеста.

Русија и САД ќе продолжат со разговорите за соработка во борбата против Ковид-19, во согласност со договорите на рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Тие разговараа за ова прашање, за важноста на меѓународната соработка. Практичните разговори ќе продолжат на работно ниво во согласност со договорите на двајцата претседатели, рече Песков.

Путин и Трамп телефонски разговараа вчера, кога изразија загриженост поради масовното ширење на болеста.

Тие разговараа и за мерките на двете држави во борбата против вирусот, како и за можностите за понатамошна соработка за ова прашање.

Песков уште рече дека Путин и Трамп не разговарале за американската иницијатива за награда од 15 милиони долари кои би довеле до „апсење или осуда” на венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Прочитајте и...  Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Прочитај повеќе

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат

По вртоглавиот пад оваа година, германската економија догодина ја очекува скок од 10 проценти

Слободен печат

На 2 јуни се отвораат баровите и кафулињата во Франција

Слободен печат

Старица (81) со торбичка на врат во Белград продавала хероин, избегна притвор поради староста

Слободен печат