Пелоси: Трамп не ни остави друг избор освен импичмент - Слободен печат

Пелоси: Трамп не ни остави друг избор освен импичмент

Спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, даде изјава денеска околу истрагата за отповикување на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Таа настапи во јавноста откако сведочеа правните експерти, кои оценија дека со своите дела Трамп го нарушил Уставот. Притоа повторно го изнесе прашањето за владеење на правото зацртано од основоположувачите на американската држава, посебно тоа дека никој, па дури и претседателот, не може да биде над законот.

-Претседателот Трамп го погази Уставот и со тоа не ни остави друг избор, изјави таа.

Пелоси повика претседателот на Одборот за правосудство на Претставничкиот дом да продолжи со работа над точките за импичмент.

Спикерот на Претсавничкиот дом се обрати ден после сведочењата на тројца еминентни експерти по уставно право на САД кои на сослушувањето синоќа кое траеше до доцните вечерни часови, заклучија дека Трамп направил дела кои се основа за импичмент, а кои се поврзани со барањета од странски земји како Русија, Украина и Кина да се вмешаат во изборите со хакерски упади и отварање истраги во негова политичка корист.

Одборот за правосудство продолжува со распит на колегите законодавци, членови на Одборот за разузнавање, кое треба да се одржат идната недела.

Прочитај повеќе

Масовни протести на грчките острови за ситуацијата со мигрантите

Слободен печат

Макрон смета дека негирањето на Израел како држава е нова форма на антисемитизам

Слободен Печат

Одлуката на ЕУ може да биде пресудна во битката за гласови

Слободен печат

Чавушоглу: Турција е подготвена за соработка за да го врати мирот на Блискиот Исток

Слободен печат

Градоначалник во Албанија е обвинет дека консумирал кокаин на јавно место

Слободен печат

За последните 24 часа двојно повеќе починати од коронавирусот во Кина

Слободен Печат

Остави Коментар

seventeen − 10 =

Прочитај повеќе

Царовска и Шкријељ во Ресен: Јануарската пензија повисока за 700 денари

Слободен Печат

Столтенберг: Турција е клучна во борбата против ИД

Слободен Печат

Гуаидо: Диктаторското владеење ја уби можноста за разговори со Мадуро

Слободен печат

Трамп: Би сакал да сведочат и други функционери, но би било опасност за националната безбедност

Слободен печат

Ивановска-Османи: Усвојување на Националната стратегија ќе биде добар сигнал до ЕК

Слободен Печат

Рохани порача дека Иран никогаш нема да развие нуклеарно оружје

Слободен печат