Патниците на крузерот „Дајмонд принцес“ ќе бидат пренесени во карантин во Јапонија

Јапонските здравствени служби планираат да ги пренесат туристите од крузерот „Дајмонд принцес” во карантински објекти во Јапонија во момент кога е потврдено дека на бродот има уште 44 случаи на заразени лица.

Во првата фаза ќе бидат префрлени гости кои се најризични, вклучувајќи ги и старите лица кои претходно имале симптоми.

Јапонските здравствени служби ќе ги тестираат патниците и ќе  бидат префрлени во локалните болници ако се позитивни на новиот коронавирус.

Патниците кои не се заразени ќе бидат префрлени во карантински објект или може да останат на бродот до крај на карантинскиот период, соопштија од компанијата.

Вкупниот број на заразени на бродот е околу 200 лица.

Прочитајте и...  Стејт департмент: Руската медицинска опрема е купена, не е подарок (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Спасовски: Владата не може да посегне по Вториот пензиски столб, тоа се пари на секој осигуреник лично

Слободен печат

Филипче: Да се прочитаат упатствата за домашно лекување на пациенти со полесни симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Уапсена новинарка во Нови Сад заради „ширење паника“

Слободен печат

Заболен со коронавирусот се шетал низ Охрид

ФООМ донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Општина Центар денеска без вода

Прв случај на коронавирусот во Амазонија

Слободен печат

Пад на акциите на Волстрит по предупредувањето на Трамп за следните „две тешки недели“

Слободен печат

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат

Воз се излизга од пругата кај Миравци