Овој ресторан ќе биде популарен: Испиле вино од 5.000 евра, а платиле само 350 - Слободен печат

Овој ресторан ќе биде популарен: Испиле вино од 5.000 евра, а платиле само 350

Ресторанот „Хоксмор“ во Манчестер сигурно ќе стане популарно место откако нивниот персонал ги честел гостите со едно шише вино, а такви во светот има само 500.

Сопственикот на ресторанот напишал на Твитер дека се надева дека гостите уживале во вечерата во текот на која им е послужено „Шато ле Пин Померол“ (Chateau le Pin Pomerol) од 2001 година.

Гостите нарачале шише вино „Бордо“ од 350 евра, но келнерите им сервирале вино од истата година кое чини 5.000 евра. Келнерот кој ги служел и што ја направил грешката добил само опомена следниот пат повеќе да внимава.

Твитот за „великодушниот“ келнер брзо се проширил со коментари дека сега сите мора да свратат во ресторанот.

Исто така многумина ја поздравиле одлуката на сопственикот дека келнерот што ја направил грешката нема да добие отказ.

Гостите нарачале шише вино кое чини 350 евра. Сопственикот на ресторанот Вил Бекет рекол дека келнерот извадил погрешно шише.

На Твитер поставиле и фотографија со коментар дека шишињата изгледаат прилично слично.

„Она што гостите го испиле е вистинска реткост. Таков вкус на вино нема да најдете никаде на друго место“, вели Бекет.

Митско вино

Водичот за дегустација на вина „Култ на вината“ пишува дека на светот има само 500 шишиња „Шато ле Пин Померол“, додека вкусот на виното го опишуваат како „легендарен“ и „митски“.

Извор: BBC на српски

Прочитај повеќе

Што открива вашиот омилен моден додаток за вас

Слободен печат

Памела Андерсон се омажи по петти пат, тајна свадба со Џон Питерс

Слободен печат

ЧУДО ОД ВЕНЧАНИЦА: Фустанот за анонимна клиентка од Абу Даби содржи 200.000 „Сваровски“ кристали (ВИДЕО)

Слободен печат

Анџелина Џоли бесна по скандалозното однесување на Бред Пит! (ФОТО)

Слободен печат

За забрзано слабеење: Зошто ни треба витамин Ц?

Слободен печат

Состав и нутритивни карактеристики за храната за домашни миленици

Слободен печат

Остави Коментар

seven − 2 =

Прочитај повеќе

Научно докажано: Еве кои селфи-фотографии загарантирано добиваат повеќе „лајкови“!

Слободен печат

Хороскопските знаци и комплексите: Јарецот глуми ладнокрвност, Ракот се плаши од потценување…

Слободен печат

Наши миленици: Памук, срамежливото маче

Слободен печат

Како да исперете без грешка плетена и волнена облека

Слободен печат

Природни зимски маски за коса

Слободен печат

Немате доволно енергија? Фокусирајте се на оваа храна

Слободен печат