Ова се мајските индекси на прометот во индустријата- Слободен печат

Ова се мајските индекси на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, изнесува 111.7.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 5.1 %, Капитални производи за 19.0 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 3.8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 8.5 %.

Индексот на прометот во индустријата, вкупно, во мај 2019 година, во однос на април 2019 година, изнесува 104.5, додека во периодот јануари – мај 2019 година, во однос на периодот јануари – мај 2018 година, изнесува 112.9.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, изнесува 99.8.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.4 %, Капитални производи за 4.9 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.5 %, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.6 %. Индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2019 година, во однос на април 2019 година, изнесува 100.5, додека во периодот јануари – мај 2019 година, во однос на периодот јануари – мај 2018 година, изнесува 101.1.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, изнесува 115.5.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 6.5 %, Капитални производи за 19.1 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 19.2 %, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 4.5 %.

Индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2019 година, во однос на април 2019 година, изнесува 105.5, додека во периодот јануари – мај 2019 година, во однос на периодот јануари – мај 2018 година, изнесува 116.9.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

twenty − seventeen =

Прочитај повеќе

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат