5.3 C
Скопје

Основачот на американскиот култ „Нексием“, Кит Раниер осуден на 120 години затвор

Основачот на „Нексием“, „компанија за маркетинг” и за „лично и професионално усовршување” која е опишана како култ, е осуден на 120 години затвор поради сексуално вознемирување на дел од следбеничките кои буквално биле жигосани со неговите иницијали.

Судот во Бруклин го осуди Кит Раниер, „гуру за лично усовршување” меѓу чии следбеници се наоѓале и милионери и холивудски глумици, на необично висока казна, врз основа на минатогодишната осудителна пресуда.

Судијата Николас Гарауфис го нарече Раниер „суров и немилосрден” во „досега невидени злосторства извршени врз девојчиња и жени“. Обвинителите барале доживотна казна затвор, но одбраната сметала дека 15 години е доволна.

Учесниците во програмата „Нексием”, која започнала во 1998 година, плаќале илјадници долари за „курсеви за личен развој” кои биле наменети само за оние со специјални покани.

Прочитајте и...  Меркел: Огромната помош за компаниите не може да продолжи до недоглед

Седиштето на тајниот „култ” се наоѓало во близина на градот Олбани, во сојузната држава Њујорк, а ограноци имало и во Мексико и во Канада.

Меѓу следбениците имало милионери и холивудски глумици, кои биле подготвени на понижувањата и потчинувањата како дел од „часовите” на Раниер.

Раниер е осуден за рекетирање, криумчарење странски државјани, трговија со луѓе, изнуда и опструкција на правдата.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар