Османи: Со формирањето на бугарската Влада очекувам ново поглавје во односите помеѓу Скопје и Софија

Фото: Фејсбук/Бујар Османи

Оптимист сум дека со формирањето на новата влада во Софија ќе започне и новото поглавје во односите помеѓу Северна Македонија и Бугарија, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за француската телевизија „Франс 24“.

– Од моето искуство, она што беше штетно за нашите односи со Бугарија и за нашата европска перспектива е овој бесконечен изборен процес во Бугарија и немањето политичка влада како соговорник за да се воспостави доверба и комуникација и да одиме напред, вели Османи во интервјуто во врска со македонско-бугарските односи и очекувањето за продолжување на дијалогот помеѓу двете земји.

Тој потенцира дека скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на поглавјата, а паралелно се одвива и процесот на уставните измени и впишувањето на Бугарите во Уставот.

Во однос на реформската агенда и напредокот на земјава во борбата против корупцијата, Османи вели дека имаме најдобар резултат во регионот во исполнување на политичките и економските критериуми од европското АКИ, а за уште подобро да напредуваме и да покажеме вистински резултати потребно е да почнеме да ги отвораме преговарачките кластери.

– Инсистираме на отворање на кластерите за преговарање. Преговорите за пристапување ги имаат овие сеопфатни поглавја за владеење на правото, поглавја 23 и 24, кои се отвораат први и затвораат последни. И тие ја обезбедуваат рамката преку која ќе можеме да го подобриме и да го европеизираме нашето општество, потенцира Османи.

Тој потсетува дека со тоа што толку долго беше на патот кон ЕУ, земјава беше фаворит дури и во споредба со држави кои ги започнаа пристапните преговори пред десетина години.

– Оваа предност и побрзото отворање на поглавјата, ќе ни помогне за да можеме побрзо и да ги затвориме преговорите, нагласува Османи во интервјуто за „Франс 24“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот