ОН предупреди на употреба на прекумерна сила над демонстрантите во САД

Протестите во САД почнаа пред повеќе од 50 дена по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Обединети нации предупредија на несразмерна употреба на сила врз антирасистичките демонстранти во американските градови и на евентуални самоволни апсења.

– Мора да се овозможат мирни протести… Демонстрантите и новинарите кои ги следат протестите не треба да бидат изложени на самоволно апсење или на непропорционална употреба на сила, изјави портпаролката на ОН за човекови права, Елизабет Тросел.

Американското Министерство за правда отвори истрага за спорната акција на сојузната полиција во Портланд, каде сојузни агенти во униформи и со воена опрема приведуваат демонстранти.

– Властите мора да гарантираат јасно идентификување на сојузните и локалните безбедносни сили, како и дека тие ќе употребат сила само во случај на потреба, во согласност со меѓународните норми, наведе Тросел.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Како азербејџански војници „донесоа мир“ во ерменските куќи - вандализам во Нагорно Карабах

Протестите во САД почнаа пред повеќе од 50 дена по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Американскиот претседател Донал Трамп нареди распоредување на сојузни агенти во неколку градови, меѓу кои и Чикаго.

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian