4 C
Скопје

Официјално: Радоњиќ се врати на клупата на Црвена звезда

Кошаркарскиот менаџер Мишко Ражњатовиќ потврди дека Дејан Радоњиќ е нов тренер на „црвено-белите“.

Радоњиќ во Црвена звезда доаѓа на местото на Саша Обрадовиќ кој денеска спогодбено го раскина договорот.

Старо-новиот тренер ќе има тешка задача бидејќи белградскиот тим се наоѓа на претпоследното место на табелата во Евролигата со пет победи и 11 порази, а желбите и очекувањата на управата е освојување на едно од првите осум места и пласман во плеј-офот.

Дејан Радоњиќ од 2013 до 2017 година седеше на клупата на Црвена звезда кој притоа освои три титули во АБА лигата и српскиот шампионат. Последен клуб кој Радоњиќ го тренираше беше германскиот Баерн од каде си замина пред крај на минатата сезона. Првиот натпревар на клупата на Црвена звезда, Радоњиќ ќе го има во недела против екипата на Игокеа во рамките на АБА Лигата.

Прочитајте и...  Коронавирусот го покоси Торино: Заразени осум фудбалери!

Засега не е познато дали Радоњиќ ќе седи на клупата на Црвена звезда до крајот на сезоната или пак ќе потпише повеќегодишен договор.

Поврзани вести

Соборен 27 години стар светски рекорд во сала

Слободен печат

ВИДЕО: Фановите на Интер со огномет и порака на кирилица го пречекаа Дејан Станковиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Сити и Реал поблиску до четвртфиналето во ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Абрамович има нова играчка вредна 500 милиони евра

Слободен печат

ВИДЕО: Кога Меси игра, Барселона победува

Слободен печат

ВИДЕО: Лига на Европа: Покер на Тотенхем против Волфсбергер

Слободен печат

Остави Коментар