Официјално: Андреј Цветковски е нов кошаркар на Гостивар

Плејмејкерот Андреј Цветковски досега беше дел од Еуроникел/Фото: facebook.com/kkgostivar

Андреј Цветковски (25) ја продолжува својата кариера официјално во редовите на кошаркарскиот клуб Гостивар.

Цветковски настапува на позицијата плејмејкер, досега ги бранеше боите на вицешампионот Еуроникел 2005.

На клупски план беше дел уште од МЗТ Скопје Аеродром, Работнички, Кожув, Радовиш, Блокотехна, Вардар, Пелистер и Куманово.

Претходно ангажираа уште еден играч на позицијата плејмејкер, станува збор за Американецот Ијасу Ворку, кој лани играше за хрватскиот клуб Забок.

Во првиот викенд од октомври ќе стартува првенството, а на стартот Гостивар ќе му гостува на Еуроникел во Кавадарци.

Видео на денот