Одбележани 78 години од формирањето на Првиот скопски партизански одред

Општина Карпош и Сојузот на борците денеска одбележаа 78 години од формирањето на Првиот скопски партизански одред.

Пред спомен обележјето во Карпош 3, делегации на Општина Карпош, Град Скопје, здруженија на граѓани и политички партии оддадоа почит кон оние кои го дале својот живот за слободна држава.

Пред присутните се обрати и градоначалникот Стефан Богоев, кој напомена дека ќе продолжи добрата соработка со Сојузот на борците, затоа што овие луѓе заслужуваат почит од целата заедница.

– Задоволство ми е што периодите од НОБ ги празнуваме заедно: институциите, граѓаните, Сојузот на борци. Зад нас го оставивме периодот на поделби и времето кога Сојузот на борците беше на маргините на нашето општество, нејзините претставници шиканирани, а сите ние претставувани како непријатели. Оние кои во крвта ја носеле и ја носат каузата дека „слободата е единствена алтернатива” се вистинските патриоти на нашата татковина, рече Богоев.

Прочитајте и...  Во Велес регистрирани три новозаболени со Ковид-19

Пред присутните граѓани се обрати и проф. д – р Трајко Стаматовски, претседател на Градскиот одбор на Сојузот на борци. Тој сподели повеќе историски факти, говореше за биографиите на дел од членовите на Првиот скопски партизански одред: Дане Крапчев, Невена Георгиева – Дуња, Васил Антевски – Дрен, Роберт Гајдиќ, Раде Јовчевски – Корчагин и други.

Општина Карпош најави дека и во иднина ќе продолжи да го негува споменот на борците од Народно ослободителната борба (НОБ) и со должна почит да се однесува кон историјата.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат