18.8 C
Скопје

Обвинение за учество во толпа која извршила кривично дело

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело.

Обвинетиот 19-годишник од селото Стајковци, на 26 февруари, за време на јавен собир на граѓани, заедно со други идентификувани и неидентификувани граѓани, започнале да дејствуваат кон полицискиот кордон на булеварот „Крсте Петков Мисирков“, фрлајќи со камења, бекатон плочки, метални шипки и други предмети. Притоа биле повредени 11 полициски службеници и еден новинар. Во протестите обвинетиот учествувал маскиран, со цел да не се открие неговиот идентитет.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице, за кое се уште постои опасност да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело.​​

Поврзани вести

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Прилепчанецот Ајровски доби притвор откако во камионот што го управувал беа откриени 324 килограми кокаин

МИА Агенција

Изгоре камион кај Струмица

Слободен печат

Битолчанец осомничен за недозволена трговија со дрога

100 санкции за непрописно вградени „фолии” и светлосни и звучни уреди во возила

Слободен печат

Во Тетово апел до граѓаните да се воздржат од пукање на свадби

Слободен печат

Остави Коментар