Новост на Гугл: Интернет-гигантот го менува начинот на следење на вестите - Слободен печат

Новост на Гугл: Интернет-гигантот го менува начинот на следење на вестите

Најпопуларниот интернет-пребарувач Гугл го менува алгоритмот за пребарување на вести, промена поради која во иднина на врвот на веста ќе се прикажува оригиналниот извор. Со тоа, при отворање на Гугл-вестите, на прво место повеќе нема да бидат најпопуларните и „најкликаните“ вести, туку оригиналната, која е создадена со истражувачко новинарство, објави „Дневно.хр“.

– Во денешниот, забрзан свет на вести, оригиналното извесување за некоја тема не останува долго на врвот на вестите – напиша потпретседатеот за вести на Гугл, Ричард Гинграс.

Компанијата ќе издаде и насоки за своите оценувачи.

– За да помогнеме да се сфати авторитетот на некои страници при пребарување во нашиот систем, имаме повеќе од 10 илјади оценувачи ширум целиот свет, кои ја проценуваат нашата работа – истакнува Гринграс.

Тој исто така е оптимист во поглед на новиот алгоритам, велејќи дека дозволувањето на подобар пристап на оригиналното истражувачко новинарство, ќе им помогне на луѓето подобро да бидет информирани се вестите кои се заинтересирани и им значат нешто.

Прочитај повеќе

Менопаузата доаѓа, кои се симптомите и што да правите

Слободен печат

Хороскоп за 18 јануари – Прочитајте што ве очекува оваа сабота!

Слободен печат

Виц на денот: Прошетка

Слободен печат

Идеи за прослава на детски роденден: Нека биде настан за паметење!

Слободен печат

Знаете ли да преговарате со вашиот тинејџер?

Слободен печат

Како да си играте со вашето бебе од 0 до 6 месеци?

Слободен печат

Остави Коментар

14 + nine =

Прочитај повеќе

Модни трикчиња за да го скриете стомакот

Слободен печат

НАШИ МИЛЕНИЦИ: Цезар, толку голем, а толку питом

Слободен печат

Модни лекции што ни ги дава Кејт Мидлтон

Слободен печат

Мезе кое го носи духот на Мексико, пробајте го префинетото гвакамоле (рецепт)

Слободен печат

10 важни совети за користење на маскара

Слободен печат

Природни лекови против затнат нос, пробајте – делуваат

Слободен печат