Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Една свадбена прослава допринесе појава на ново жариште на коронавирусот во Иран, но државата мора да продолжи со отворање на економијата и покрај предупредувањата на можен втор бран, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани.

Во Иран последниве денови е пријавен раст на бројот на новозаразени.

– На една локација видовме врв на епидемијата. Се работи за свадба што предизвика проблеми за многу луѓе, здравствени работници и претставува економски загуби, како и загуба за здравствениот систем, рекол Рохани.

Тој не прецизирал кога или каде била свадбата.

Иранските универзитети денеска се повторно отворени по повеќе од три и пол месеци, рекол Рохани и додал дека за седум дена ќе бидат отворени градинките.

Прочитајте и...  Судот пресече: Изманипулираните купци може да го тужат „Фолксваген“ таму каде што го купиле возилото

Во Иран досега се заразени повеќе од 167.000 лица, а повеќе од 8.000 починале.

Властите предупредуваат на втор бран на епидемијата, но велат дека причината за новите жариште е зголеменото тестирање.

Еден функционер рекол дека околу 70 отсто од новите случаи во Техеран се однесуваат на лица кои неодамна патувале надвор од Техеран.

– Во овие околности немаме друг избор, мораме да работиме. Нашите фабрики мораат да работат, продавниците да бидат отворени и движењето мора да се дозволи и овозможи, рекол Рохани.

Иранскиот претседател изјавил дека не се гледа крајот на пандемијата на коронавирусот во земјата и ги предупредил луѓето дека таа можеби уште долго ќе трае.

Иран од средината на април почна постепено да ги олеснува рестриктивните мерки на карантинот, но претходните неколку дена забележан е пораст на бројот на заразени на дневно ниво, а само во четвртокот се пријавени 3.574 случаи, најмногу од февруари оваа година.

Прочитајте и...  Речиси 1.900 неправилности во сместувањето работници во секторот преработка на месо во Германија

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат