Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Според денешната одлука на Владата, забраната за движење ќе важи од 17 до шест часот, освен за здравствени потреби, за производство, набавки и продажба на есенцијални стоки (храна и лекови за луѓе и животни/живина) и за услуги и активности кои се во врска со справувањето со пандемијата.

Владата на Косово донесе нови мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус во земјата, меѓу кои е и новото време на ограничување на движењето на луѓето, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според денешната одлука на Владата, забраната за движење ќе важи од 17 до шест часот, освен за здравствени потреби, за производство, набавки и продажба на есенцијални стоки (храна и лекови за луѓе и животни/живина) и за услуги и активности кои се во врска со справувањето со пандемијата.

Претходно, во понеделникот, 23 март, беше донесена одлука за забрана на движењето од 10 до 16 и од 20 до шест часот, меѓутоа се покажа дека, во двата четиричасовни периоди кога немаше забрана, се создаваа големи гужви, нарочито во продавниците, што се оцени како голема опасност од ширење на епидемијата.

Прочитајте и...  Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Покрај оваа, Владата денеска донесе и одлука за забрана на движење на граѓаните во отворени грдски зони (плоштади), освен за жителите на тие зони и персоналот овластен од страна на надлежните власти.

За аптеките е одредено работно време од шест до 17 часот, а вон овие термини нивната работа ќе се организира преку дежурства, кои ќе ги регулира Министерството за здравство во соработка со Комората на аптекари на Косово и локалните власти.

Во Косово, заклучно со вчерашниот ден, се регистрирани 88 заразени од вирусот Ковид-19. Според здравствените власти, еден од заразените е излечен, а претходно беше забележан и еден смртен случај.

Прочитај повеќе

Настеска: Планинарењето е најдобрата зависност, желба ми е Килиманџаро (ВИДЕО)

Слободен печат

Николоски: Со отворањето на кафе баровите се добива социолошка слобода, но во одредени граници кои мора да ги испочитуваме (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО предупредува: И понатаму трае првиот бран на коронавирусот, болеста се развива

Слободен печат

Ковачевски: ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од потрошеното, по завршување на вонредните мерки сметките ќе се израмнат (ВИДЕО)

Слободен печат

Британската Влада нема да го зголеми бројот на субвенционирани работници кои се на принуден одмор

Слободен печат

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат