Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 130 новозаболени лица со Ковид-19, поради што во земјата има 686 активни случаи, од кои 35 се здравствени работници.

Во Хрватска вкупно инфицирани со новиот коронавирус се 5.870 луѓе, од кои 2.279 се во самоизолација, а вкупниот број на смртни случаи е 160.

– Нема значајни нови жаришта. Луѓето се враќаат од годишните одмори и имаме млади инфицирани лица. Кај новозаразените просечната возраст е 34 години, тие биле на различни места каде младите се забавуваат, изјави директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак.

Тој потсети дека вчера е издадена препорака да не работат затворените делови од клубовите.

Тоа е втор ден со најголем број на новозаболени во Хрватска од 11 јули, кога беа регистрирани 140 случаи.

Прочитајте и...  Тешко повредено 8-годишно дете кај Шарена Џамија во Тетово

Прочитај повеќе

Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Слободен печат

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат