Нова заболена волонтерка на оксфордската вакцина, „АстраЗенека“ вели дека нема врска со случајот

Две лица се разболеа за време на испитувањето на вакцина против ковид-19 на која заеднички работат Универзитетот во Оксфорд и „АстраЗенека“ во Велика Британија, откриваат извештаите на компанијата. Изворите, пак, наведуваат дека двете волонтерки претрпеле сериозни невролошки проблеми.

Компанијата во саботата објави детали од истражувањето, откако се соочи со низа критики за недостаток на транспарентност кога станува збор за развојот на вакцина против ковид-19.

Неодамна беше објавено дека една од волонтерките во проектот се разболела, откако во јули примила доза од потенцијалната вакцина. Кај една жена подоцна е дијагностициран попречен мијалитис, ретка болест што го напаѓа ‘рбетниот мозок, предизвикувајќи слабост, сензорни промени и дисфункција на автономниот нервен систем.

Портпаролот на „АстраЗенека“ во изјава за медиумите подоцна објави дека волонтерката имала недијагностифицирана мултиплекс склероза, па истражувањето продолжи.

Прочитајте и...  Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт „Роберт Кох“

Компликации се јавиле и кај друга волонтерка која примила доза од вакцината во септември. Од компанијата засега нема потврда на нејзината дијагноза, меѓутоа извор за „Њујорк тајмс“ сподели дека и во нејзиниот случај станува збор за попречен мијалитис.

Истражувањето на вакцината е запрено на 6 септември, по разболување на втората волонтерка, но помалку од недела дена е продолжено во Велика Британија, во Бразил, во Јужна Африка и во Индија додека сè уште се чека одобрување за продолжување на тестовите во САД.

„АстраЗенека“, која својата вакцина ја примени кај 18.000 ширум светот, во своите интерни документи наведе дека двата случаја на болест „веројатно не се поврзани со вакцината или оти нема доволно докази или дека не може со сигурност да се каже дека болестите се поврзани со вакцината“.

Прочитајте и...  Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

Попречен мијалитис важи за сериозна и ретка болест и нејзиното појавување меѓу учесниците во испитувањето би можело да доведе до губење на трката за вакцина против ковид-19 на „АстраЗенека“.

Компанијата во развојот на вакцина користи аденовирус кај мајмуни што дели ген со ковид-19, а тоа е непроверен метод за Кирил Дмитриев, извршен директор на Рускиот фонд за директни инвестиции кој го финансираше развојот на руската вакцина „Спутник V“.

Поврзани вести

ВИДЕО: Шефот на кабинетот на Трамп – „Нема да ја контролираме пандемијата, ќе има вакцина“

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Нови 561 случаи на коронавирус, 22 лица починаа, 197 пациенти се оздравени

Слободен печат

Вучиќ: Трамп ќе ја дава вакцината бесплатно за пензионерите, ние бесплатно за сите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Состојбата во Албанија не се подобрува: 299 новозаразени, четири лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар