Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Таа рече дека во понеделник ќе анализира дали укинувањето на ограничувањата, кога станува збор за собирите, доведе до зголемување на бројот на случаи, пренесуваат британските медиуми.

Нозеландската премиерка Џасинда Ардем денеска изјави дека веќе од следната недела можно е да бидат укинати сите мерки на физичка (социјална) дистанца, за да може земјата да се врати во нормалниот живот, но не и оние мерки поврзани со отворање на границите.

Ардем завчера најави дека во понеделник ќе го разгледа прашањето дали земјата е подготвена да се врати на првото ниво на тревога, повеќе од два месеци откако беше воведено четвртото ниво на карантин, поради епидемијата на коронавирусот.

Таа рече дека во понеделник ќе анализира дали укинувањето на ограничувањата, кога станува збор за собирите, доведе до зголемување на бројот на случаи, пренесуваат британските медиуми.

– Ако не е, тогаш ќе бидеме во добра позиција да продолжиме натаму – рече Ардем.

Прочитајте и...  Судот утре ќе ги каже пресудите за „Шамарите во Центар"

Веќе 12 дена по ред нема нови пријавени случаи на коронавирус во Нов Зеланд. Досега беа регистрирани 1.504 пациенти и 22 смртни случаи.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП