Нов шок за Ливерпул, „црвените“ во 95. минута останаа без победа

epa09156746 Joseph Willock (R) of Newcastle scores a goal during the English Premier League soccer match between Liverpool FC and Newcastle United in Liverpool, Britain, 24 April 2021. EPA-EFE/David Klein / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Екипата на Ливерпул сè уште не може да се опорави од хаосот кој го предизвика со формирањето на Суперлигата, а потоа и излегувањето од неа за само 48 часа и втор натпревар игра без победник. По ремито со Лидс, сега Ливерпул одигра 1:1 и против Њукасл, а без победата остана буквално по последните моменти од натпреварот. „Црвените“ поведоа уште на почетокот, Мохамед Салах во ретата минута го совлада голманот Дубравка.
Њукалс постигна гол во 21. минута, но беше поништен поради офсајд, а интересно беше во 25. минута кога топката погоди еден од играчите на Њукасл во раката и тоа во неговиот шеснаесетник, но од ВАР собатата не се огласија, исто како и главниот судија Маринер.
Во самата завршница Њукалс постигна два гола, првиот во 92 минута беше поништен бидејќи топката го удри Вилсон во раката пред да заврши во мрежата на Алисон.
Но, само што поминаа неколку минути, Вилок успеа да постигне гол и да го шокира Ливепрул.
Ливерпул остана на шестото место на табелата со 54 бодови, додека Њукасл е 15. со 36 бода.