НЕСРЕЌА ВО УКРАИНА: Четири лица загинаа при принудно слетување на авион (ФОТО)

Четири лица загинаа кога авион Антонов АН-12 слета во Украина, соопштија од тамошното Министерство.

Транспортниот авион АН-12 морал да слета итно во близина на украинскиот град Лавов бидејќи му снемало гориво, соопшти Министерството за инфраструктура.

Според првичните информации, четири лица загинале при принудното слетување на авионот во близина на аеродромот, изјави украинскиот министер за инфраструктура Владислав Криклиј на својот профил на Фејсбук.

Дурна сумна п’ятницяПід час виконання чартерного вантажного рейсу #UKL4050 літаком Ан-12 #UR-CAH авіакомпанії «Україна…

Publiée par Vladyslav Kryklii sur Jeudi 3 octobre 2019

Во соопштението на итната служба се вели дека советски авион со четири мотори исчезнал од радарот утрово во 6.10 часот, на 13,7 километри од аеродромот.

Еден член на екипажот на авионот ја повикал итната служба 19 минути подоцна, велејќи дека авионот принудно слетал еден и пол километар од аеродромот во Лавов. Во авионот имало седум членови на екипажот.

Прочитајте и...  БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Прочитај повеќе

Трета фаза на олеснување на мерките во Косово, процедури за влез од С. Македонија

Слободен печат

„Њујорк тајмс”: Трамп со сопругата и синот однесени во бункер по закана од протести околу Белата куќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Доколку граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, може да бидат воведени рестриктивни мерки за одредени општини

Слободен печат

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ без договор за избори на 5 јули, ДУИ бара датумот да се донесе со консензус

Слободен печат

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен печат

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Облачно време со локални врнежи од дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат